پرستاری و تزریقات

سرم تراپی و تزریقات

۷۵ درصد وزن بدن ما را آب تشکیل می دهد. بیشتر آب بدن در فضای داخل سلولی و بقیه آن در فضای بیرون سلولی قرار دارد. فضای بیرون سلولی شامل: رگ های خونی و فضای بین سلول ها است.
در مواردی که بیمار دچار کاهش حجم مایعات بدن به دلایل مختلف اعم از مسمومیت ها ،اسهال،ضعف بدنی و
نیاز به تزریق سرم دارند که بتوانند سریعا مایعات از دست رفته را با سرم تراپی جبران کنند.
تزریقات یکی از روشهای شایع در تجویز فراورده های دارویی می باشد . هر روش تزريقي براي نوع بافتي كه دارو در آن تزريق مي‌شود روش واحدي است مشخصات هر بافتي ميزان جذب دارو را معين مي‌كند قبل از تزريق ، پرستار بايد حجم داروي تجويزي مشخصات و غلظت دارو و ساختمان آناتوميكي محل تزريق را بشناسند.

انواع تزریقات

  • تزریقات زیر پوستی: یکی از رایج ترین نوع تزریقات می باشد و تزریق در لایه چربی که در زیر پوست قرار دارد انجام می شود . در این نوع از تزریقات سرعت جذب طولانی تر خواهد بود . معمولا برای داروهایی چون انسولین و هروئین از آن استفاده می شود .
  • تزریقات عضلانی: در این روش تزریق در خود عضله صورت می گیرد و سرعت جذب بالاتری نسبت به نوع قبل دارد . معمولا برای تزریق از عضلات ران و بازو استفاده می شود .
  • تزریقات داخل پوستی : در این روش تزریق وارد غشای میانی پوست می شود . از دو روش قبل میزان جذب طولانی تری دارد .روش دردناکی می باشد و معمولا برای آزمایش هایی چون آلرژی و یا در زمان تزریق بیهوشی از آن استفاده می شود .
  • تزریقات وریدی : در این روش با استفاده از یک سوزن و یا لوله وارد رگ می شود .
  • تزریقات نخایی : این روش در واقع یک روش کامل برای درمان کمردرد به شمار می آید
EnglishIran